دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . مقاله‌های علمی . مهندسی فضایی

 

 
آتش در فضا
آتش در فضا

پنجشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۰   یکی از پرجاذبه‌ترین دلایل سفر به فضا برای بسیاری موضوع تجربه لذت بی‌وزنی است.بی وزنی اما علاوه بر جاذبه٬ مشکلاتی نیز برای زندگی از نوعی که ما می‌شناسیم به وجود می‌آورد.یکی از این موضوعات٬ بحث رفتار آتش در فضا و چگونگی پخش آن در محیطی است که همه چیز شناور می‌شود.

ادامه »

 
ماهواره من!
ماهواره من!

سه‌شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۰   یک دانشجوی جوان به تازگی فکری به سرش زده است که شاید بتواند آینده صنعت فضایی دنیا را دچار تحولاتی شگرف نماید. او می‌خواهد مینیاتوری‌ترین ماهواره‌های جهان را با قیمت‌هایی بی‌نهایت ارزان بسازد و برای مردم عادی کوچه و بازار به فضا بفرستد. ایا شما مایل به داشتن چنین ماهواره‌ای هستید؟

ادامه »

 
ماهواره رصد از دیدگاه مهندسی فضایی
ماهواره رصد از دیدگاه مهندسی فضایی

جمعه، ۳ تیر ۱۳۹۰   اطلاعات مهندسی منتشر شده درباره ماهواره رصد که در واقع محصول یک پروژه دانشجویی در دانشگاه مالک اشتر بوده است٬ آنقدر ناچیز و مختصر بود که دانش فضایی را بر آن داشت تا با تکیه بر حدس و گمان و تجربه کارشناسان خود به کشف اسرار! این ماهواره کوچک بپردازد. شما را به خواندن این مقاله تحلیلی دعوت می‌کنیم.

ادامه »

 
مکانیک مدارهای فضایی، قوانین حرکت سیاره‌ای کپلر
مکانیک مدارهای فضایی، قوانین حرکت سیاره‌ای کپلر

یکشنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۸۹   حاصل بیش از ۲۰ سال تحقیقات کپلر در زمینه دینامیک سیارات منظومه خورشیدی٬ در غالب سه قانون که در دو مرحله منتشر شد و به قوانین حرکت سیاره‌ای کپلر و یا به اختصار قوانین کپلر مشهورند، سرنوشت دنیا را عوض کرد.امروزه از قوانین کپلر به منظور بررسی حرکت ماهواره‌ها به دور زمین٬ ارسال کاوشگران فضایی به اعماق بیکران فضا و اعزام فضانورد به مدار زمین و سطح ماه استفاده می‌شود.

ادامه »

 
مدارهای فضایی شناور یا مدارهای غیر کپلری
مدارهای فضایی شناور یا مدارهای غیر کپلری

چهارشنبه، ۶ امرداد ۱۳۸۹    در سال ۱۹۸۴ روبرت ال فوروارد ایده جدیدی مبنی بر استفاده از مدارهای فضایی غیرپایدار ارائه نمود که نام‌های گوناگونی همچون مدارهای شناور، مدارهای غیر کپلری یا مدارهای جابجا شده بر خود دیده است. امروزه و پس از حدود ۲۵ سال فناوری‌های جدیدی پا به عرصه وجود نهاده‌اند که شرایط تبلور این ایده را کاملاً محیا می‌سازد.

ادامه »

 
فناوری فضایی
فناوری فضایی

یک‌شنبه، ۲۰ تیر ۱۳۸۹   فضا برای بشر و تجهیزاتی که نوع بشر عادت به ساختن آنها دارد، محیطی بیگانه، جدید، خشن و بی رحم محسوب می‌شود. سفر به فضا، سفر به عمق تاریک ناشناخته‌ها است. از این رو است که بشر برای سفر به فضا و مستقر شدن در آنجا نیاز دارد تمامی دانش و هنر فنی خود را به کار برد.

ادامه »

 
پمپ بنزین‌های فضایی، جایی برای سوخت گیری در منظومه شمسی
پمپ بنزین‌های فضایی، جایی برای سوخت گیری در منظومه شمسی

یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹   فضانوردانی که در آینده راهی سفرهای فضایی طولانی به سایر سیاره‌های منظومه شمسی و یا قمرهای آنها خواهند شد، این شانس را خواهند داشت که سبکبار سفر کنند، چراکه دانشمندان و متخصصان زیادی سرگرم برنامه‌ریزی برای ساخت نخستین ایستگاه سوخت‌گیری فضایی در میانه راه طولانی آنها به مقصد فضایی‌شان هستند.

ادامه »

 
مکانیک مدارهای فضایی، کشف قانون کیهانی
مکانیک مدارهای فضایی، کشف قانون کیهانی

چهارشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۸۸   در این بخش از سلسله مقالات مکانیک مدارهای فضایی می بینیم که نتیجه سالها کشمکش بشر بر سر یافتن مرکز عالم، و بعد از بارها دست به دست شدن این افتخار بین زمین و خورشید، سرانجام نظم کیهان به نثر زیبای ریاضی نوشته شده و عالم قانون دار می شود.

ادامه »

 
مکانیک مدارهای فضایی، در جستجوی مرکز عالم
مکانیک مدارهای فضایی، در جستجوی مرکز عالم

پنجشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۸۸   علم مکانیک مدارهای فضایی، بخشی از دانش فضایی است که به بررسی حرکت اجرام سماوی اعم از طبیعی و مصنوعی تحت اثر مستقیم گرانش سایر همسایگان فضایی خود می‌پردازد. برای درک صحیح این علم باید به صدها سال قبل برگردیم، یعنی به زمانی که یافتن مدلی صحیح جهت پاسخگویی به چگونگی حرکت اجرام منظومه شمسی نسبت به هم بزرگترین هدف اندیشمندان آنروزگار بوده است.

ادامه »

 
نجوم رادیویی
نجوم رادیویی

شنبه، 3 بهمن 1388    زمان زیادی از کشف تصادفی تابش رادیویی کهکشانی نمی‌گذرد. در این مدت کوتاه نجوم رادیویی به لطف پیشرفتهای فناوری زیادی که در زمینه الکترونیک و مخابرات صورت گرفته، رشد بسیار چشمگیری داشته است. امروزه رصد رادیویی آسمان دریچه‌های جدیدی به روی بشر باز کرده و حجم دانایی‌های انسان را به شدت افزایش داده است.

ادامه »

 
پرواز در بی وزنی
پرواز در بی وزنی

چهارشنبه، ۱۸ دی ۱۳۸۷   شرایط ویژه حاکم بر مدارهای فضایی غالباً منجر به پیدایش پدیده بی‌وزنی و یا کم‌وزنی می‌گردد. از این رو فضانوردان باید تمرینات منظمی در این خصوص را طی کنند تا در شرایط بی وزنی حاکم در مدار دچار مشکل نشده و قادر به ادامه مأموریت خود باشند. مقاله حاضر به بررسی روشهای ایجاد جاذبه ناچیز در شرایط زمین می‌پردازد.

ادامه »

 
تصويرسازي از امواج راديويي
تصويرسازي از امواج راديويي

سه‌شنبه، 28 آبان 1387   رنگ، روش چشم ما براي توصيف امواج است. چشم ما براي رؤيت محدوده كوچك طیف مرئی به سه رنگ اصلي آبي، سبز و قرمز مجهز مي‌باشد. چنانچه مقايسه ساده‌اي بين محدوده طول موج امواج مرئي و امواج راديويي انجام دهيم، ملاحظه خواهيم كرد كه براي تفكيك دقيق امواج راديويي در چشم، حداقل به 20 رنگ اصلي نياز داريم. از آنجاييكه چنين محدوده رنگي در دسترس نمي‌باشد، براي مرئي‌سازي امواج راديويي با مشكل تمايز محدوده‌ها روبرو مي‌شويم.

ادامه »

 

   . ساختار فني راديوتلسكوپها
   . موتورهای یونی، یونهای کوچک و فضاپیماهای بزرگ
   . پایگاه‌های پرتاب فضایی
   . پسماندهای فضایی
   . کپسول فضایی سایوز
   . سفر به فضا و مشكلی به نام الكتریسیته ساكن
   . لباس فضایی
   . کامییوترهای فضایی مقاوم در برابر تشعشع


 آرشیو »

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضایی


RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقهمندان  دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وبسایت را میخوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::

 

دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

پرسش و پاسخ‌های کانوت

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

 

 


صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت  دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است