دانش فضایی

دانش فضایی

صفحه نخست . رویدادهای فضایی

 

 
بررسی انقراض جهان در آسمان شب
بررسی انقراض جهان در آسمان شب

یکشنبه٬ ۲۶ آذر ۱۳۹۱   فراگیری شایعه ۳ روز تاریکی جهان و پایان دنیا در روزهای منتهی به سال میلادی ۲۰۱۲ باعث شد تا شبکه چهار سیما دست به کار شود. سیاوش صفاریان‌پور یک ویژه‌برنامه خاص با حضور جمع زیادی از کارشناسان حوزه پایان دنیا فراهم آورده است. بیننده این برنامه باشید.

ادامه »

 
آن مرد آمد!
آن مرد آمد!

دوشنبه٬ ۲۴ مهر ۱۳۹۱   یک ماجراجوی اتریشی سوار بر بالونی استراتوسفری به لبه فضا٬ جایی در ارتفاع ۳۹ کیلومتری سطح زمین رفت و از آنجا به سمت سیاره آبی رنگ شیرجه زد تا نخستین انسانی شود که با یک لا لباس فضانوردی٬ سرعت صوت را می‌شکند.

ادامه »

 
کتاب: معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
کتاب: معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد

پنجشنبه٬ ۲۰ مهر ۱۳۹۱   قانون که نباشد هرج و مرج می‌شود و قویتر حق و حقوق ضعیفتر را ضایع می‌کند. این موضوع اینجا٬ روی زمین و در مواقع آرامش کاملا مصداق دارد٬ حالا فکرش را بکنید که رفته باشیم یک جایی که هیچ چیزش با هیچ چیزش نخواند. فضا همانجا است. محیطی خشن٬ پر زر و زیور و مستعد مشهور و ثروتمند کردن هر کسی که بتواند به آنجا سفر کند. قوانین و معاهدات جهانی بهره‌برداری از فضا مخصوصا این روزها که کشورمان فضایی شده است٬ از اهمیت زیادی برخوردار است. کتاب معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل٬ قرار است شما را با این دنیای جدید و حق و حقوقتان در آنجا آشنا کند.

ادامه »

 
کتاب: جو زمین و اثرات آن بر امواج الکترومغناطیس
کتاب: جو زمین و اثرات آن بر امواج الکترومغناطیس

سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، ۱۷ امرداد ۱۳۹۱   اهمیت تاثیر جو زمین بر چگونگی انتشار و کیفیت دریافت امواج الکترومغنایسی گروهی از محققان پژوهشکده صنایع فضایی صاایران را به فکر انشار کتابی در این زمینه انداخته که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم.

ادامه »

 
پایان هفت دقیقه وحشت
پایان هفت دقیقه وحشت

دو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، ۱۶ امرداد ۱۳۹۱   سرانجام پس از ماه‌ها انتظار صبح امروز٬ ۱۶ امرداد ۱۳۹۱ خورشیدی٬ مریخ‌نورد کنجکاوی برای رسیدن به محبوب سرخ فام خود وارد دروازه جهنم شد که گذر از آن ۷ دقیقه به درازا انجامید اما سرانجام سربلند از این ازمون سخت بیرون آمد و بر خاک مریخ بوسه زد.

ادامه »

 
پرتاب موفقیت آمیز فالکون به مدار زمین
پرتاب موفقیت آمیز فالکون به مدار زمین

سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۱   ظهر امروز فضاپیمای دراگون سوار بر موشک فضایی فالکون راهی مدار زمین شد تا فصل نوینی از عصر فضا آغاز شود. عصری که در آن شرکت‌های خصوصی نقش اصلی را بازی می‌کنند. اما این تنها ویژگی این پرتاب تاریخی محسوب نمی‌شد. محموله کوچکی که در کنار دراگون راهی فضا شد شاید به اندازه خبر اصلی اهمیت داشت. برای پی بردن به راز محموله دوم فالکون ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

ادامه »

 
پرواز اژدها بر دوش شاهین!
پرواز اژدها بر دوش شاهین!

جمعه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱   قرار است فردا موشک فضایی فالکون، متعلق به شرکت خصوصی SpaceX برای سومین بار راه مدار زمین را در پیش گیرد تا کپسول فضایی دراگون را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی راهی کند. ماموریتی که اگر حتی نیمی از آن با موفقیت طی شود یک جهش بزرگ برای سفرهای تجاری به فضا خواهد بود.

ادامه »

 
ماه امشب به نزدیکی‌های زمین می‌رسد!
ماه امشب به نزدیکی‌های زمین می‌رسد!

شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱   امشب که به آسمان نگاه کنید می‌بینید که ماه از همیشه بزرگتر و نزدیکتر است. گویا این قمر زیبا قصد ملاقات سیاره زمین را نموده و به سوی او در حرکت است. امشب که به آسمان نگاه می‌کنید٬ مراقب اطرافتان باشید!!!

ادامه »

 
بازگشت بشر به ماه
بازگشت بشر به ماه

سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱   بیش از ۴۰ سال است که بشر از مدارهای کم ارتفاع سیاره مادریش پا فراتر نگذاشته است. پس از بازگشت سه فضانورد آپولو۱۷ دیگر هیچ انسانی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از زمین دور نشده است اما حالا گویا خبرهایی بر سر زبانها افتاده که شاید راه سفر به ماه دوباره باز شود. آیا شما آماده سفر هستید؟

ادامه »

 
پخش دوباره آسمان شب همزمان با روز نجوم
پخش دوباره آسمان شب همزمان با روز نجوم

پنجشنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۱   برنامه تلویزیونی آسمان شب را بی هیچ شکی می‌توان در دسته تاثیرگذارترین برنامه‌های علمی تلویزیونی جای داد. برنامه‌ای که بی‌وقفه به مدت ۱۰ سال روی آنتن شبکه چهار می‌رفت و دل خیلی‌ها را با خودش به آسمانها برد. این برنامه قرار است مجددا پخش شود.

ادامه »

 
حمله پرندگان خشمگین به فضا
حمله پرندگان خشمگین به فضا

پنجشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۱   پرندگان خشمگینی که تخمهای عزیزشان توسط یک مشت خوک بی‌رحم دزدیده و خورده شده است هم قسم شده‌اند که تا زمانی که یک خوک سبز کثیف در این دنیا وجود دارد از انتقام دست بر ندارند. آنها که آتش خشم و نفرت همه وجودشان را فراگرفته است حتی به مهاجرت خوکها به فضا نیز رضایت نداده‌اند و ارتش از جان گذشته‌ای ترتیب داده‌اند تا با تبعیت از قوانین مکانیک مدارهای فضایی به کشتار خوکها ادامه دهند. اما خیلی از دانشمندان معتقدند که این پرندگان گویا آنقدر خشمگین بوده‌اند که برخی از قوانین فیزیکی را نیز زیر پا گذاشته‌اند.

ادامه »

 
فرار از دست پسماند فضایی
فرار از دست پسماند فضایی

دوشنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۱   مسئولان ردیابی پسماندهای فضایی از چند هفته پیش حدس می‌زدند که یک تکه پسماند فضایی ثبت شده به زودی به تهدیدی جدی برای سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی تبدیل خواهد شد. حدس آنها خیلی زود به واقعیت تبدیل شد و آشوبی در این سکونتگاه مداری بشر به وجود آورد که دلهره‌اش همه را به تکاپو انداخت. با دانش فضایی همراه شوید تا قدری درباره چرایی و چگونگی این تهدید فضایی کوچک بیشتر بدانید.

ادامه »

 

   . ماهواره نوید٬ سومین تلاش فضایی ایران
   . آیا فوبوس گرانت قربانی یک خرابکاری فضایی شده است؟
   . گامی دیگر به سوی کشف حیات فرازمینی
   . رادیو دانش فضایی: حمله خورشید به زمین
   . تلویزیون دانش فضایی: آخرین شاتل
   . بازگشت سیاوش صفاریان‌پور با راه شیری
   . رادیو دانش فضایی: پرواز آتلانتیس به پایان شاتل‌های فضایی
   . رادیو دانش فضایی: یک دنباله‌دار جدید در راه است


 آرشیو »

 

صفحه نخست

رویدادهای فضایی

مقاله‌های علمی

مراكز فضایی دنیا

اینترنت و فضا

ارتباط با ما

درباره دانش فضایی

انوشه انصاری

ایران در فضا

رادیو دانش فضایی

تلویزیون دانش فضایی


RSS Feed

با عضو شدن در لیست علاقهمندان  دانش فضایی، اولین کسی باشید که مطالب این وبسایت را میخوانید٬ می‌بینید یا می‌شنوید:

::  عضو شوید  ::

 

دوست دانش فضایی شوید

فیدبرنر دانش فضایی دانش فضایی در توییتر دانش فضایی در فیس‌بوک دانش فضایی در فرندفا دانش فضایی در پیغامک 

تبلیغات
موسسه طبیعت آسمان شب٬ فروشنده انواع تلسکوپ و دوربین دوچشمی٬ میکروسکوپ٬ لوازم عکاسی٬ سه پایه و مقر٬٬ کتاب و پوستر و طراح و سازنده انواع رصدخانه و آسمان نما
خرید و فروش انواع تلسکوپ

 

معرفی یک کتاب فضایی
معاهدات و اصول فضای ماورای جو سازمان ملل متحد
معاهدات و اصول ماورای جو سازمان ملل متحد

 

دانشنامه فضایی٬ سازمان فضایی ایران
مجله نجوم
پارس اسکای

آویا٬ پایگاه اطلاع‌رسانی هوافضای ایران

پرسش و پاسخ‌های کانوت

نظر خود را درباره دانش فضایی به آلکسا بگویید

ايروشاپ٬ اولين فروشگاه اينترنتي تخصصي مهندسي هوافضا

 

 


صفحه نخست   .  درباره دانش فضایی   .  نقشه سايت   .  تماس با دانش فضایی  انوشه انصاری٬ بانوی ایرانی در فضا

 برداشت از مطالب وب‌سايت  دانش فضایی  به شرط ذكر منبع و ايجاد لينك به صفحه مطلب مورد نظر،  آزاد است